X

HPV VARLIĞINDA GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

Gebelikte hücresel bağışıklık düştüğü için siğil oluşumu biraz daha kolaylaşabiliyor. Çoğunlukla erkekte ya da kadında latent(gizli, uyku halinde) siğil virüsü uyanıp siğil oluşturabiliyor.  Bu durumda gebe kadının paniğe kapılması asla gerekmiyor çünkü gebelikte TCA ve kriokoterizasyon kullanımı ile siğil tedavisi çok kolay ve emniyetli biçimde yapılabiliyor.

Keza erkekte de rastlantısal olarak bu dönemde siğil çıkarsa bir an önce tedavi görmelerini sağlıyoruz.

Eğer çiftten herhangi birinde siğil çıktı ve tedavi edildi ise  tedaviden sonraki bir ayda iyileşme sırasında bulaş oranları yükselip kadında virüs yükünü azaltacağı için cinsel ilişkiden kaçınmakta yarar vardır.

Aktif siğil varlığı ya da siğil tedavisi dışında da prezervatif kullanımında büyük yarar vardır. Burada prezervatif penisin tüm yüzeyini kaplar ve vagina içi ve rahim ağzına giden virüs yükünü azaltır. Prezervatifin dezavantajı penisin kökünü ve testisleri saran skrotum adı verilen derinin kapatılamaması ve buradan bulaş olabilmesidir. Ancak prezervatif kullanan çiftlerde bulaş %38 iken, kullanmayanlarda %90 oranındadır.

Virüsün anneden bebeğe bulaşmasını vertikal yol olarak tanımlıyoruz. Normal doğum sırasında bebeğe bulaşması Respiratuar Papillomatosis denilen duruma yol açabilmektedir(oranlar 1/100-1/400 arasında değişiyor). Çocıuklarda 2-5 yaş arası tekrarlayan ameliyat gereksinimi yaratan solunum sisteminde çoklu siğil varlığını ifade eder. Doğrudan sezeryan yapılması gibi bir katı kural olmasa da bu konuda çifti mutlaka bilgilendiririz. Bunun dışında spermin başında HPV virüsünün var olabileceğini ve cinsel ilişki sırasında da bebeğe taşınabileceğini, yani normal doğumun bulaşmada tek yol olmayabileceğini artık biliyoruz.. Bu geçişin durdurulabilmesi için de HPV konusunda çiftten biri veya her ikisi de tanı almışsa cinsel ilişkide prezervatif kullanımı bebeğe spermin ulaşması ile birlikte enfeksiyon olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Siğil virüsü cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için kadında mutlaka diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar araştırılmalıdır. Eğer chlamidia, üreoplasma ya da mycoplasma gibi diğer enfeksiyonlar tesbit edilirse tedavilerini ivedilikle yapmak gerekir. Çünkü düşük, erken doğum ya da erken su gelmesi gibi sorunların yaşanma sıklığını artırabilirler.

Hayatlarının herhangi bir döneminde siğil öyküsü olmamış bir çiftte kadının pap smear testleri de hep normal sonuçlanmış ise prezervatif kullanımı özellikle önerilmez, bu çiftin seçimine kalmıştır.