X

ONDA; FDA PATENTLİ VÜCUT ŞEKİLLENDİRME 

Hayat kalitesinin yükselmesi ve mutluluk için hem sağlıklı hem de güzel olmak istiyoruz. Bu perspektiften bakınca, vücudumuzdaki biriken ve hem sağlığımızı hem de beden güzelliğimizi yani genel olarak hayat kalitemizi bozma riski yüksek olan yağlardan kurtulmak istiyoruz.

Tıp ve teknoloji, yıllardan beri bu sorunu çözmek için birçok yöntem geliştirdi. Liposuction, laser lipoliz, vaser lipoliz, ,radyofrekansla cilt üzerinden ya da kanüler invaziv tedaviler, ultrasonografik dalga tedavisi gibi uygulamalar bunlar arasında yer alıyor. Cerrahi seçenekler doğru hasta seçimi, uygun ameliyathane koşulları ile doğru ve tecrübeli ellerde uygulamada çok başarılı sonuçlar veriyor. Ancak bugüne kadar cerrahi ya da invaziv olmayan seçeneklerde bölgesel yağ eritme, selülit ve cilt sıkılaştırmayı hedefleyen etkin bir yöntem bulunamamış idi.

Doktorlar, fizikçiler, tıbbi cihaz endüstrisi ve mühendisler yenilikçi bakış içinde cerrahi girişim için uygun olmayan ya da cerrahi çözüm istemeyen hastalar için şunları önceliklediler:

 • en az girişim ile hatta mümkünse girişim yapılmaksızın
 • yan etkisi olmaksızın
 • en yüksek hasta memnuniyeti ve
 • sonuçları kalıcı olan bir çözüm bulunmalı dediler.

Geldiğimiz noktada, soğuk dalga teknolojisi bu önceliklerin hepsini karşılayan bir seçenek olarak ortaya çıktı. Bu kapsamda ONDA devrim nitelinde yeni bir teknoloji olarak soğuk mikrodalga (Coolwaves) ile cerrahi olmayan yani girişimsel olmayan vücut şekillendirme ve yağ giderme çözümünü getirdi. (Coolwaves™ by DEKA).

ONDA SOĞUK DALGA TERAPİSİ mikrodalga enerjisini kullanarak yağ hücreleri ve yağ hücreleri arasında selülite neden olan kısalmış bağ dokuyu hedefleyen bir soğuk dalga terapisidir. Mikrodalga enerjisi kısa elektromanyetik dalgaları kullanır ve çok sık titreşimler halindeki enerji  normal radyofrekans cihazlarının 1000 katı enerji üreterek hedeflenen doku alanına ulaşır. Eski radyofrekans cihazları megabyte düzeyinde enerji üretirken ONDA gigabyte düzeyinde enerji üretecektir.

Hedef tedavi üç ayrı amaç altında şekillenir:

1)Bölgesel yağlanmanın giderilmesi

2)Selülit  tedavisi

3)Cilt sıkılaştırma

Her üç amaçla da çok etkili kullanılabilen, güvenli, bilinen hiçbir yan etkisi olmayan, bölgesel yağlanmada ameliyatsız tedavi olanağı veren FDA onaylı tek cihazdır.

 

Nasıl etki eder?

ONDA COOLWAVES; soğuk bir dokunuşla işlemi konforlu hale getiren başlıkları ile uygulamada sadece iki dakikada bölgede 50-55 derecelik bir ısı artışı sağlar. Bu sayede yağ hücrelerinin zar yapısı bozularak hücreler parçalanıp küçülür. Parçalanan hücreler kandaki makrofajlarla dolaşım sistemine gidecek  ve oradan böbrekler yolu (fizyolojik ve metabolik yollardan) ile atılacaktır. Cihaza entegre soğutma sistemi sayesinde yağ hücreleri bozulup uzaklaştırılırken hastanın maksimum konforu da sağlanmış olur.

 

Yağ hücrelerinin birleşerek oluşturduğu yağ lobları arasında bağ dokudan duvarlar bulunur. Bu duvarlar nedeni ile deri bölge bölge çekilerek portakal kabuğu benzeri görüntü oluşturur.  Selülit tedavisinde ise yağ hücrelerinin arasındaki kısalmış bağ dokusu alanları ONDA tedavisindeki ısı etkisi ile parçalanıp doku gevşer. Böylece cilt görünümü pürüzsüzleşecek ve ilk seanstan itibaren portakal kabuğu görünümünden kurtulur.

 

Cilt sıkılaşmada ise üretilen ısı etkisi kollagen gelişimini uyarır ve vücuttaki derin ve ince çizgilerin kollagen uyarısı ile tedavisini sağlar. Yaş arttıkça, güneş etkisi ve çevresel etkilerle yıpranan cilt dokusu vücutta yaygın bir alan kapladığı için cilt yenilemede de yaygın uygulamalar gerekiyor. ONDA bu alanda profesyonel kullanımda ciltte yanık riski bertaraf edilerek etkili bir çözüm sunar.

 

Bölgesel incelme ve selülit tedavisi sırasında enerjinin %80 i hedef alana giderek çalışır ve ciltte kalan %20 si de her seansta cilt yenileme için kollagen üretir. Bu durumda ne amaçlanırsa amaçlansın cilt dokumuz da seans sayısı arttıkça artan  yüzdelerde yarar görecektir.

 

Teknolojik olarak cihaz; hedef dokuya gönderdiği mikrodalga enerjisini dokudan geri alır ve hiçbir şekilde hedeflenen doku dışında başka bir dokuya ulaşmaz(derin dokudaki kas ve iç organlar gibi..). Isı hasarı riski bu nedenle söz konusu değildir.

 

Cihazın çalışma prensibi iki kavramla belirlenir:

1)Elektriksel iletkenlik: Verilen enerjinin dokulardan geçerken emilmeden alt katmanlara iletilebilmesi

2)Elektriksel geçirgenlik: Verilen enerjinin alt katmanlara iletilmeden hedef tarafından emilmesi

Deri ile mikrodalga enerjisi arasındaki ilişki bu oranla belirlenir. Cildimiz mikrodalga enerjisine göre düşük geçirgen ve yüksek iletkendir. Onda Soğuk Dalga derinin üst katmanlarından şeffaf bir alandan geçer gibi ilerler ve bu katmanlardan geçerken kayıp yaşamadan yoluna devam eder.

Mikrodalgalar ve yağ hücrelerinin ilişkisi de yine bu kurallarla belirlenir. Yağ hücreleri yüksek geçirgen ve düşük iletkendir. Mikrodalga enerjisi ile buluşan yağ hücreleri enerjiyi alt katmanlara iletmez, onu hapseder.

Önceki kullanan bipolar radyofrekans cihazları megahertz (Mhz) ile ölçülebilen frekanslarda üst katmanlarda ciddi miktarda enerji kaybediyordu. Eski radyofrekans cihazları derinin üst katmanlarından aşağıya inerken verdikleri enerji kaybı dolayısıyla seanslar ortalama 60-75 dakika arası sürüyor ve seans sayıları fazla tutulduğu halde etkileri oldukça hafif kalıyordu. Önceki radyofrekans cihazlarının aksine Onda Soğuk Dalga Terapisi’nde verilen enerjide hedef; su hücreleri değil yağ hücreleridir. ONDA mikrodalga ile epidermisin ve dermisin bol su içeren ve yağ içermeyen yapısı sayesinde verilen yüksek enerji sadece %20’lik kayıpla doğrudan ciltaltı yağ dokusuna odaklanır. Onda Soğuk Dalga Terapisi’ndeki deri yüzeyinde bu %20 lik dağılma selülitleri azaltarak cildin sıkılaşmasına da aynı seansta yardım eder.

 

ONDA tedavisi

 •  Tedavi ağrısız ve acısızdır
 •  Gigabyte düzeylerinde öngörülen enerji üretir
 •  Son derece güvenlidir
 •  Ciltte ısı yanığı ya da başka hasara yol açmaz, kızarıklık, tahriş ve ödem oluşturmaz
 •  Tek seansta etkilidir, seans sonunda gözlemlenebilir ve ölçülebilir bir fark yaratır
 •  Uygulanan her 15 cm 2 bölgede yaklaşık 10 dakika uygulama yapılır
 •  Uygulama sonrası hemen normal yaşamınıza dönebilirsiniz
 •  Tedavinin deniz ve güneşle ilgisi olmayıp her mevsimde uygulanabilir

 

Nasıl uygulanır?

Uygulanacak bölgede 15 cm2 lik alanlar belirlenir ve cihazın etkisi hedeflenen tedavi biçimi için bu alanda en yüksek potansiyelle çalışır. Hedef bölgede kaç adet 15 cm2 alan varsa hepsi ayrı ayrı çalışılacaktır. Uygulama sonrası selülit ve bölgesel incelme alanlarında sert ve uzunca bir masaj ve cilt sıkılaşmada ise daha hafif bir masaj yapılır. Bir günde 8 adet 15 cm2 lik alandan daha fazla çalışılamaz. Uygulama alanı geniş ise ertesi günden itibaren uygulama devam edebilir.

 

Kaç seans gerekir?

Tedavi hedefinde seans sayısı; ciltaltı yağ doku kalınlığı, selülitin şiddeti, problemin süresi, cildin gevşekliğinin şiddeti ve tedavi isteyen kişinin o bölge için hedeflediği mükemmellik düzeyi ile ilgilidir. Tek seansta çok başarılı sonuçlar alınabileceği gibi aynı amaç için 4 seans tedavi de gerekebilir. Bazen aynı bölgede yağ eritme , selülit tedavisi ya da cilt sıkılaşma seanslarını ayrı ayrı planlayıp çok başarılı sonuçlar izleyebiliyoruz.

Birden fazla seans uygulanacaksa seans aralıklarını 2-4 hafta arasında tutmak gerekir. Bir sonraki seans için eğer mümkünse  az 3 hafta beklemekte yarar vardır.

 

Hangi bölgelere uygulanabilir? 

Karın çevresi, bel çevresi, sırt, kollar, popo ve bacaklarda yaygın olarak kullanılabilir.

Kemik ve lenf dokusuna doğrudan uygulanmaz.

 

Etkisi ne zaman anlaşılır?

  İlk seanstan itibaren tedavi yanıtının görülebilmesi ONDA uygulamasının en güzel yanıdır. Bir seansın toplam etkisi 3-4 hafta sonunda ortaya çıkmakta ve 6 aya kadar da şekillenme devam etmektedir.

 

 

Etkisi ne kadar sürer?

Onda uygulaması yapılan bölgelerde iyileşme sonrası etkiler kalıcıdır. Tedavi sırasında da sonrasında da sağlıklı yaşam biçimini benimseyen herkes kalıcı etkiyi koruyabilecektir. Kliniğimizde her hastanın bioempedans ölçümleme ile  detaylı tartı analizi yapılır, her bölge ayrıca çevresel ölçümleme ile değerlendirilir ve mevcut yaşam koşulları, sağlık durumu, egzersiz rutini ve kişiye özel detaylar dikkatle gözden geçirilir. Sağlık ve güzelliğin bütünde bir olması gerçeğinden hareketle her hastamıza uzun vadeli danışma veriyoruz. Bu konuda özellikle fonksiyonel tıp bakış açısı ile doğru beslenme rutinlerini öğretmeye ve hastalarımızın yaşamlarına uyumlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bölgesel zayıflama, selülit tedavisi ya da cilt gençleştirme ile ilgili uygulama yaptırmak istiyorsanız lütfen uygulama yaptırdığınız merkezle size özel, doğru ve sağlıklı beslenme, egzesiz rutinleri ve mindfulness çalışmaları hakkında bilgi alınız.

Sağlıklı ve güzel günlere…