X

ERKEKTE HPV NASIL TARANIR?

Kadında siğil lezyonları, HPV DNA pozitiflikleri ya da siğil virüsü ile ilgili smear test patolojileri saptadığımda ilk aldığım soru partner taraması ya da tedavisinini nasıl yapılacağı sorusudur. Bu sorunun temelinde elbette sorunun kaynağı ile ilgili bir arayış olmakla beraber çoğu kez kadının tedavisi sırası ve sonrasında tekrar virüsü almak ve tekrar sorunun başa dönmesi kaygısıdır ki bu çok haklı bir durumdur.

 

Erkekte HPV taraması elbette yapılabilir. Klinik olarak siğil lezyonu izlenip izlenmemesine göre metodlarda değişiklik olabilir.

Eğer erkekte zaten siğil  varsa bu durum üroloji ya da dermatoloji uzmanları tarafından tedavi edilecektir. Bu durumda çiftin uzun dönem takibi ve özellikle kadının doğru yönlendirilmesi için önemli bir husus siğil örneğinin HPV DNA değerlendirilmesidir. Burada belirlenen HPV DNA tipi kadının takip ve tedavisi için önemli bir ipucu verecektir. Henüz kriokoterizasyon ya da elektrokoterizasyon yapılmadan tedavinin başında siğil örneğinin incelenmesini öneririz.

 

Eğer erkekte halihazırda siğil yok veya hayatı boyunca hiç siğil lezyonu olmamışsa tarama elbette yine yapılabilir.

*Penis başından idrar yolları girişinden

*Sünnetsiz erkeklerde penis başındaki derinin özellikle kıvrımlarının içinden,

*Testisleri örten skrotum derisinin üzerinden

*Penis kökündeki deriden sürüntü alıp çalışabiliriz.

 

Bunun yanısıra artık spermin başında ve skrotum, epididim ve sperm kanallarında  HPV bulunabileceğini biliyoruz. Semen örneğinde PCR çalışmaları ile de  HPV taraması yapabiliriz. Özellikle tüp bebek tedavisi alacak çiftler için erkekte semen analizinde PCR bakmanın yararı ile ilgili yayınlar mevcuttur. Henüz erkekte sperm örneğinde HPV DNA saptamanın tüp bebek başarısını azalttığı ile ilgili yayınlar net olmasa da araştırmalar sürmektedir.