X

Çocuk istismarı insan olan her birimiz için düşünmek, anlatmak, anlamak, kaleme dökmek, paylaşmak için en zorlu konulardan biri… Her gün yeni bir haberle içimiz acırken ülke olarak gerçekten bu insanlık ayıbının farkında olup olmadığımızı sorgulamamız gerekiyor. Biz farkında olup üstüne gitmedikçe, çocuklarımızı bu acımasız , alçakça insanlık ayıbından koruyamayacağız.

Kamuya açık son istatistiklere göre Türkiye’de 2011 yılında 38.839 adet cinsel suçlara ilişkin dava görülmüş ve bu davaların %47 si çocuklara karşı işlenmiştir.
Yine 2008 istatistiklerine göre 2008 yılında cinsel suçlardan ceza evine giren hükümlü sayısı 986 ve bu kişilerin %98 i erkek…

Sadece 2012 yılında 112.000 çocuk kolluk birimlerine mağdur olarak getirilmiştir. Kurumdan kaçan, sokakta yaşayan ya da çalışan, madde bağımlısı, kayıp, evden kaçan, terkedilen 132.000 çocuk istismar tehdidi altındadır.

Aile içi taciz ve istismar rakamlarının da oldukça yüksek olduğu canım ülkemde şimdi bir de öğretmen tacizleri ile sarsılır olduk. Anadolu deyimiyle iler tutar tarafı olmayan bu korkunç meseleye her yönden, her meslek grubundan, sivil toplum kuruluşlarından, eğitimcilerden, sağlıkçılardan, hukuk adamlarından, her yaştan tek ses ve tek yürek olma zamanıdır.

Bu büyük ayıba üzülmekten , içimizin titremesinden, çocuklarımız için gözyaşı dökmekten, yani pasif kalmaktan ziyade bu acımasızlığın üzerinde gitmeli ve işbirliği yapmalıyız. Çocuklarımıza bedenlerini korumayı, taciz ve istismarı algılamayı, bu ayıba anında şiddetli biçimde reaksiyon göstermeyi ve en yakınları ile yaşadıklarını paylaşabilmeyi öğretmeliyiz. Bu öğretiyi korkutmadan, sonsuz güven vererek, gerekirse defalarca başka biçimlerde anlatarak yerli yerine oturtmamız gerekiyor.
Masumiyetlerini koruyabileceğimiz bir çocukluk yaşatabilmek ümidi ile…

“Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet.”

Arthur Schopenhauer
TUİK
UNICEF, The Relationship between Child Abuse and Poverty, Carol Bower
TBMM